Svätá troj-štvorica

Autor: Igor Kasala | 13.5.2012 o 17:03 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  346x

Pracujete vo firme, ktorá na prvý pohľad vyzerá byť liberálna. Existuje síce viacero pravidiel, v anarchii žiť nemôžeme, ale systém si vytvára každý sám.  Skôr ako dostanete voľnú ruku, musíte počúvať, učiť sa a naberať skúsenosti od skúsenejších kolegov. Ale feedbacky sú povolené.  

Váš manažér Vás učí, poháňa, kontroluje. Vy ste pro-aktívny, ste v stave nadšenia.
Manažér cíti, že vás nemusí dostatočne kontrolovať. Cítite pocit akejsi pochvaly, že ste fakt dobrý. Potom to ale začne škrípať a môže to dôjsť do momentu, ktorému sa hovorí SKAPAŤ.
Váš manažér je líder, je nasledovania hodný, je to profesionál a píše dobré čísla. Problém je, že vo vedení ľudských zdrojov má značné medzery.

Osobne považujem za základnú prioritu manažéra plnenie cieľov. Či dlhodobých ale najmä krátkodobých. Pri práci s nováčikom ide najmä o plnenie základných sľubov.
Ak dám nováčikovi úlohu, s ktorou mu mám pomôcť, tak mu pomôžem a poriadne ho skontrolujem. A nech je akokoľvek pro-aktívny, nenechám sa oklamať. To čo vyzerá ako pro-aktivita je len stav nadšenia.

Druhá priorita je osobný príklad. Ak chcem aby sa nováčik niečo naučil, musím ho učiť to isté čo robím ja, to čo mi pomáha. Ak mám novinku,  ktorá môže zlepšiť efektívnosť práce najskôr ju aplikujem sám na sebe. Neučím nič, čím som si neopálil alebo nepohladil ruku.

A tretia priorita. Zaujímam sa nielen o jeho prácu, ale i osobný život. Ak robí vo voľnom čase nejakú činnosť, o ktorej nič neviem, naštudujem si. Láme to ľady. A nováčik dostáva pocit, že ho do práce nikto netlačí. Dostáva pocit podpory vo svojich záľubách a spätne to vráti v práci. A vy si rozšírite všeobecné znalosti.
Pre úspech sú podstatné aktivity a na začiatku nie je podstatné, či v práci alebo v záľubách, ale nejme nech sa hýbe. Postupne začlení medzi záľuby aj prácu, a časom možno práca preváži.

 

Ako som spomínal feedbacky sú povolené a ak mladý kolega alebo nováčik upozorní svojho manažéra, musí platiť štvrté pravidlo.
Dať uznanie. Netváriť sa kyslo, keď vás niekto mladší kritizuje. Vypočujte si ho a porozmýšľajte nad jeho slovami. A ak si z toho niečo zoberiete a budete to aplikovať, nespravte chybu. Dajte najavo z koho hlavy to máte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?